top of page

הפתעות כמוסות


השלמתי מעגל: 12 חודשים, 52 יומני רשת, וזו ההזדמנות לשתף אתכם בחיבתי ל... צעצועי הקינדר. הכול החל לפני כחמש שנים, עת חוויתי במשפחתי משבר לא פשוט. מצאתי את עצמי נמשכת כבמטה קסם אל הצעצועים של ביצי הקינדר, צעצועים שיש בהם תום של ילדות ויופי של פנטזיה, והאיסוף שלהם היה לי למקור כוח.


כיום מונה האוסף שלי כ־8000 פריטים – צעצועי קינדר ודומיהם, והתוודעתי אל קהילת האספנים של צעצועי הקינדר בישראל ובעולם – קהילה שיש בה כמה מיליוני אדם. הצעצועים מיוצרים לא רק למען ילדים אלא גם מתוך מחשבה על האספנים, ולכן הם ממוספרים ואפשר לקטלג אותם ככל אוסף אחר. האספנים המושבעים גם מקפידים על שמירת הפתקים המלווים כל אחד ואחד מן הצעצועים ויש האוספים בשמחה גם את סוגי האריזות השונים שבהם אורזים אותם. אגב, עם השנים הוקמו מפעלי קינדר ברחבי העולם, ובסניפים השונים מנפיקים גם צעצועים ייחודיים להם. זאת ועוד, קמו לחברת קינדר מאות מתחרים, איכות הצעצועים שלהם אומנם פחותה, אך יש להם פריטים מעניינים וגם להם אספנים רבים.


נדמה שצעצועי קינדר עשויים רק מפלסטיק, אך בחינה שלהם לאורך השנים מראה, שהם מיוצרים ממגוון חומרים.


יש צעצועים מעץ:


ויש מנייר:

יש ממתכת;ויש מגומי;

צעצועי הקינדר עוסקים בראש וראשונה בנושאים מעולם הילד, ולכן יש בכל שנה סדרות של בעלי חיים: אריות, זאבים, דובים ושועלים ובצידם חיות הבית: תרנגולת ופרה, סוס וחמור. מעצבי הצעצועים מנסים אף ללמד פרק בזואולוגיה ומביאים בעלי חיים מוכרים פחות.


עוד נושאים שחוזרים מדי שנה הם כלי רכב, ואלה מסומנים כמיועדים לבנים... מכוניות ומטוסים, רכבות ואפילו גלגשת (סקייטבורד) ורכינוע (סגווי).
בצעצועים בולטות כמובן דמויות מסדרות טלוויזיה ומסרטים. כך נמצא למשל, את המיניונים ואת גיבורי־העל וגם דמויות מסרטי וולט דיסני.לרבים מהצעצועים יש גם תפקיד־משנה: הם משמשים כצְבעים, תצרפים ומחקים, זכוכית מגדלת, "משפריץ" מים וסביבונים בשלל צורות.


אחד הדברים שמושכים אותי לעסוק בצעצועי הקינדר הוא מגוון העיצובים שלהם. הצעצועים הם מקור לחדשנות אין־סופית – כמעט כל סדרה יש בה חידוש שבעיצוב, ומדי שנה יוצאים 100 עד 200 צעצועים חדשים!!!

אך הדבר המשמח ביותר בצעצועים האלה הוא ההומור ולוויית החן השרויים עליהם. הינה כמה דוגמות;

בסדרת החייזרים שנחתו בכדור ארץ ואינם מבינים את העולם מסביבם אפשר למצוא חייזרית שמשחקת גולף בכדור... גלידה וזו שסורגת סוודר מספגטי...מחשב ועכבר וקומקום ותיון;


בעלי חיים וצמחים כבני אדם...

ומהן ביצי הקינדר? ובכן הן הומצאו ב... איטליה. הגה את הרעיון William Salice, עובד ב־Ferrero יצרנית השוקולד האיטלקית, והחלו לשווק אותן ב־1974. ויש לדעת, ביצת ההפתעה שהגה Salice כדי למשוך את הצרכנים הצעירים – מקורה בביצי הפסחא. באיטליה נהגו להכינן עם הפתעה קטנה. ומאין התפתח מנהג נוצרי זה? כמובן, מהאפיקומן בליל הסדר.


בשנות השמונים והתשעים יצרו בחברה סדרות של בובות, שנצבעו בעבודת־יד. לימים התברר שהעבודה נעשתה תוך ניצול ילדים צעירים ברומניה... אגב, הבובות האלה – ערכן גבוה מאוד. בחברת קינדר נוהגים לחגוג יום הולדת לצעצועים; לפני כמה שנים ציינו את יום ההולדת של קינדרינו בובת־הביצה. הבובה אחזה בידיה בלונים כחולים, ועל כל אחד מהם הייתה רשומה האות (kinder) K. שלוש האותיות והמצנפת לראשה של הדמות עוררו את זעמם של הלקוחות, שראו בדמות את איש הקו קלוקס קלאן.


בשנות השמונים והתשעים יצרו בחברה סדרות של בובות, שנצבעו בעבודת־יד. לימים התברר שהעבודה נעשתה תוך ניצול ילדים צעירים ברומניה... אגב, הבובות האלה – ערכן כיום בשוק הוא גבוה מאוד.

ופינה קטנה של גאווה: לפני כמה שנים החל שיתוף פעולה בין בצלאל וחברת Ferrero. ירון לובטון (1973), מרצה לעיצוב תעשייתי בבצלאל החליט ללמד את הסטודנטים לעצב משחקים בעולם האמיתי ויצר קשר עם החברה, ומאז הסטודנטים שלו מעצבים צעצועים, אנשי החברה נותנים להם משוב, ובעתיד אף יופקו כמה צעצועים לפי עיצוביהם של הסטודנטים הישראלי. שאלתי את ירון לובטון איך הגה את הרעיון? והוא ענה "'גידלתי' סבא וסבתא בבלגיה". וכך למדתי, שהוריו שהיו חניכי "השומר הצעיר", עלו ארצה מבריסל שבבלגיה והתיישבו בקיבוץ רבדים, ממש באותם שנים שאבא היה שליח "דרור מחנות העולים" בבריסל. אצל הסבים משני הצדדים התוודע ירון הילד לאבני הבנייה של Lego, לעולמות Playmobil ולביצי Kinder.


הינה ריאיון עם אמיליאנו לריצ'יאוטה, מנכ"ל חטיבת "מוצרי קינדר עם הפתעה".


לצעצועי הקינדר יש גם נוכחות בעולם האומנות;

מורה לקרמיקה מכפר אדומים משתמשת בצעצועי הקינדר כדגמים לפסלים שיוצרים תלמידיה. הינה כמה מהם:


ויש שיוצרים שכיות חמדה מן הכמוסות הצהבהבות של ביצי הקינדר (הצהוב הוא כמובן צבע חלמון הביצה...)


האומן רוסלן סרגייב עיצב אף הוא ביצת הפתעה והעמידה בחוצות יפו. מעניין מה מסתתר בתוכה?!


על האומן ראו ביומן הרשת "דירה להשכיר".


עם הזמן אני חשה שהצעצועים – ראוי להציגם לקהל ולא לשומרם בבית, ואני מקווה בעתיד לפתוח מוזאון ובו יוכלו הכול לצפות בהם. בהזדמנות זו אני מזמינה אתכם להעביר אליי צעצועי קינדר שהצטברו אצלכם ואין להם דורש... כל מתת כזה הוא כמוסה של אושר.


תגובות

חן סיפרה שבקהילה שגדלה בה (יהודים בריטים) מקובל שהחברים של ההורים קונים בצוותא מערכת כלים יוקרתית ואיכותית של Denby (החברה הבריטית הפועלת מ־1809). את הדוגמה Fire Chilli הם בחרו.


בת שבע ובן זוגה קיבלו אף הם סדרת סירים... של סולתם מחברי הגרעין שלה, כמובן, לא לפני שהתייעצו איתם לגבי גודל הסירים. עד היום הסירים משמשים אותם. וגם ספר הביאו להם כמקובל באותם ימים – "מהמטבח באהבה" לרות סירקיס.
אמירה הזכירה שחתונתה נערכה באוקטובר 1980 על הדשא ליד מועדון חברת הילדים בגבת (בקמפ), ואף הם קיבלו ספר במתנה –
לסיום, קטע מתוכנית הטלוויזיה המיתולוגית "ניקוי ראש" (7 בנובמבר 1974) "גירושין נוסח נישואין". ותודה לבת שבע שנזכרה במערכון והזכירה...צעצועי הקינדר שלי


130 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page